BİSİKLET SÜRMENİN FAYDALARI

Bisikletin faydalari

BİSİKLET SÜRMENİN FAYDALARI

 

Zinde ve sağlıklı olmak için fiziksel olarak aktif olmanız gerekir. Düzenli egzersizler, obezite, kalp hastalığı, kanser, unutkanlık, diyabet ve artrit gibi bir çok ciddi hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur.

Bisiklet Sürmenin Faydaları

Bisiklet faydaları saymakla bitmeyecek bir spordur. Hem salgılattığı serotonin ve dopamin hormanları ile enerjinizi yüksek tutarken, hem de sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

Bisiklet süren birey mutlu olur, keyif alır ve enerji seviyesinde ciddi bir artış meydana gelir. Böylelikle bireyde oluşan mutluluk ve keyif ile birlikte özgüvende artmış olur. Bisikletin faydalarından bir tanesi de ruhsal yönden insanların iyi olma halidir.

Peki, bisiklet sürmenin faydaları nelerdir? Düzenli olarak bisiklete binmek, alışılmış yaşam tarzından kaynaklanan sağlık sorunlarını azaltmanın en iyi yollarından biridir. Bisiklete binme, küçük çocuklardan yetişkinlere, yaşlılara kadar her yaştan insanın yapabileceği, düşük yoruculuk düzeyi olan bir aktivitedir. Aynı zamanda eğlenceli, ucuz ve çevre dostudur. İşte bisiklet sürmenin faydaları…

Her Yaşta Bisiklet Sür

Günümüzde yaygın olarak kullanılan bisikletin faydaları saymakla bitmez. Bisikletin faydalarından yararlanmak ve sağlığımızda genel bir iyileşme sağlamak için haftada iki ila dört saatimizi bisiklete ayırmalıyız.

Bisikletin faydaları şu şekilde sıranabilir.

  • Düşük yorgunluk – diğer egzersiz türlerinden daha az zorlanma ve daha az yorulmaya neden olur.
  • İyi bir kas antremanı – bisiklet sürerken tüm büyük kas gruplarınız çalışır.
  • Kolay – diğer sporların aksine, bisiklet sürmek yüksek düzeyde fiziksel güç ve beceri gerektirmez. Çoğu insan zaten bisiklete binmeyi bilir ve bir kez öğrendiğimizde asla unutmayız.
  • Güç ve dayanıklılık için iyi – bisiklet dayanıklılığı , güç ve aerobik kondisyonu arttırır. Eğlenceli bir kardiyo egzersizidir.

  • İstediğiniz kadar yoğun – bisiklet, yaralanma veya hastalıktan kurtulmanın ertesinde kasları güçlendirmek için çok düşük yoğunlukta yapılabilir, bunun yanı sıra zorlu fiziksel bir antrenman olarak ta seçilebilir.

  • Zinde olmanın eğlenceli bir yolu – tepelerden aşağılara hızlıca yol almak ve tabiatta olmaktan aldığınız haz, doğayla baş başa olma ve doğanın güzelliğini hissettmek… Sizi iç mekanlarda tutan veya özel zamanlar veya yerler gerektiren diğer fiziksel aktivitelerle karşılaştırıldığında bisiklet sürmeye düzenli olarak devam edeceğiniz anlamına gelir.

  • Neşeli hayat – Tüm sporlarda olduğu gibi bisiklet sürmek te vücutta mutluluk hormonları salgılanmasına neden olur. Daha enerjik ve neşeli hissedersiniz. Bisiklet turundan sonra evinize gülümseyen bir yüzle dönersiniz…

  • Zaman tasarruflu – bir ulaşım şekli olarak bisiklete binme esnasında hem spor yapmış hem de gideceğiniz yere ulaşmış olursunuz… Otobüste, tranvayda oturarak geçireceğiniz sıkıcı zamanların yerine eğlenceli bir şekilde gideceğiniz yere varırsınız.

  • Fit Bir Vücut – Tüm bunların yanında bisiklete binmek kilo verdirir. Düzenli olarak bisik sürerek fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Eğer amacınız ciddi anlamda kilo vermekse bisiklet, düz yürüyüş yapmaktan daha faydalı olabilir.

Karşılaştırmak gerekirse şu oranlar karşımıza çıkıyor: Saatte ortalam 20 km hızda bisiklet sürmek, bir saatte yaklaşık 650-700 kalori yaktırırken, saatte 6.5 km hızla yürüyen bir insan aynı sürede 350 kalori yaktıracaktır. Ancak her spor dalının faydalarının kişiden kişiye değişeceği, ve her hangi bir sporu yapmanın hiç yapmamaktan daha iyi olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Bisiklet sürmenin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Hem ruhsal hem de fiziksel yönden iyileştirici bir etkiye sahip olan bisikletin faydaları, kalp damar sağlığından, şeker hastalığı gibi bir çok hastalıktan korunmanın en iyi yollarından biridir.

Eğer herhangi bir sağlık sorununuz varsa, bisiklet sürmeye başlamadan önce lütfen doktorunuza danışın.

Sağlıklı, güzel günlerde yaşamanız dileğiyle…

 

 

 

BİSİKLET SÜRMENİN FAYDALARI
Paylaş: