MVC nedir

mvc nedir

MVC Nedir?

MVC; açılımı ile “Model View Controller” anlamına gelir. Bu yapılar birer katman görevi görür. Bu katmanları inceleyelim.

 • Model: Veritabanı ilişkileri (Veri çekme, veri güncelleme, veri girişi v.s) bu katmanda gerçekleşir.
 • View: Kullanıcının etkileşime geçeceği arayüz bu katmanda oluşturulur. Genel olarak HTML, CSS, JS dosyaları bu katmandadır.
 • Controller: Model ve View arasındaki ilişkiyi sağlayan katmandır. Nesnesel programlamadan bilindiği üzere sınıflar metotlardan oluşur. Controller aslında bir sınıftır. içerisindeki metotlar ise “Action” olarak adlandırılır. Model katmanından bilgileri alır ve View katmanına yönlendirir ya da View katmanından bilgileri alır ve Model katmanına yönlendirir.
 • Router: İstemcinin gönderdiği adreslerin gerekli Controller ve Action yönlendirilmesi bu katmanda yapılır.

Neden MVC Kullanılmalıdır?

MVC kullanım amacı sadece projeyi kolaylaştırmak ile kalmaz. Şu maddeler MVC kullanım amaçları arasında bulunabilir.

 • Taşınabilirlik sağlar. MVC katmanlar halinde bir yönetim sağladığı için oluşturulan her kod parçacığı başka bir projede kullanılabilir.
 • İstemci ile ilişkilerde güvenilirlik sağlar. Gönderilen adresler “Router” katmanı ile gerekli konular ve başlıklar altına yönlendirilir. Bu işlem arama motoru URL optimizasyonunu da sağlar
 • Proje yönetimini ve takım çalışmasını kolaylaştırır. Her çalışan uzmanı olduğu katman ile ilgilenebilir.

MVC Nasıl Bir Dosya Yapısına Sahiptir?

MVC; kullanılan dile göre farklılık gösteren bir dosya yapısına sahiptir. Fakat genel ve temel anlamda MVC aşağıdaki gibi bir dosya yapısına sahip olabilir.

Project
   Models
     Database
        Tables
   Views
     Home
        Index.html
   Controllers
     HomeController
   Contents
     css
        main.css
     js
        main.js

MVC Ne Zaman Kullanılır?

MVC; küçükten büyüğe tüm projelerde kullanılabilir. Bu tamamen programcıya kalmış bir durumdur. MVC kullanılmak istendikten sonra her tür projeye ayak uydurabilir.

MVC nedir
Paylaş: