WINDOWS 11 TANITILDI

windos 11

Windows 11 Tanıtıldı, İşte Yeni Nesil Windows’un Özellikleri!

Yenilenmiş güç yönetimi

Microsoft, Windows 11 ile birlikte yeni bir güç yönetimi sistemine geçiş yapıyor. Windows 8 ve sonrasında hayatımıza giren bu özellik daha da geliştirilerek, donanımların gerektiğinde daha yüksek performans göstermesi sağlanmış. Böylece güç tüketimi de daha dengeli hale getiriliyor.

Şirket bununla da kalmayarak Intel ve AMD’nin üzerinde çalıştığı hibrit işlemciler için de destek getiriyor.

32-bit sürüm sunulmayabilir

Windows XP 64-bit Edition’dan bu yana hem 32-bit hem de 64-bit seçeneği sunan Microsoft, Windows 11 ile birlikte yalnızca 64-bit sürümü sunmaya başlayabilir. Bu desteğin hem x86 hem de ARM mimarileri için geliştirilen özel sürümlerde de sonlanacağını belirtelim.

Günümüzde artık kişisel olarak da kurumsal olarak da güncel ve modern mimariler kullanıldığından, 32-bit sürümün iptal edilmesi çok da sorun teşkil etmeyecektir. Zira 4 GB belleği bile adresleyemeyen bu yapı, hem performans bakımından hem de uygulama desteği bakımından oldukça gericiydi.

Parmak izi ile gelişmiş güvenlik özellikleri

Microsoft Security Essentials ile harici bir güvenlik yazılımına ihtiyaç duyulmamasını sağlayan şirket, Windows 10 ile birlikte “Windows Güvenliği” uygulaması altında gelişmiş güvenlik özellikleri sunmuştu.

Windows 11 ise bu özelliklerin üstüne katarak, parmak izi desteği getiriyor. Yeni özellikle birlikte parmak izi ile oturum açma, ödeme yetkilendirme gibi işlemler yapılarak, daha güvenli bir kullanıcı deneyimi sağlanması hedefleniyor.

Siri ve Google ile rekabet eden Cortana

Apple’ın Siri’si ve Google’ın Asistan’ı oldukça akıllı. Birçok komut ile cihazlarınız üzerinde el değmeden işlem yapabilmenize yarayan bu asistanlar, artık markaların rekabet ettiği yeni bir nokta. Microsoft da bu noktada Cortana üzerinde yoğunlaşmış. Yenilenmiş olan Cortana, artık Windows 11 ile birlikte çok daha etkileşimli hale geliyor. Ayrıca tüm özellikler masaüstü, dizüstü ve tabletlerde aktif olacak.

Xbox ile entegre

Windows 11, oyunseverler için de oldukça faydalı özellikler getiriyor. Windows 10’da da olduğu gibi her Windows destekli cihaz, önceden yüklenmiş bir Xbox uygulamasıyla birlikte geliyor.

Yeni işletim sistemiyle birlikte oyuncular artık Oyun DVR araçları ile oyun oturumlarını kaydedebilecek ve bunları Xbox ağı üzerinden paylaşabilecek.

Yeni oval pencere köşe tasarımı

Windows 11’de göze çarpan en net değişikliklerden biri, yuvarlatılmış köşeler. Artık pencereler keskin köşeler yerine, daha yumuşak bir dönüşe sahip. Başlat Menüsü, Arama Menüsü, pencereli uygulamalar ve Dosya Gezgini dahil olmak üzere her pencerede bu oval tasarım kullanılıyor.

 

Eski tasarıma alışık olan ve yine keskin köşeli hatlarla kullanmak isteyen kullanıcılar için bir ayar da mevcut olacak.

Pencereler İçin Ek Denetimler

Windows 11 ayrıca, tüm uygulamalarda ekranı kapla düğmesinden erişebileceğiniz yeni ek denetimleri de içermekte. İşletim sisteminin sunduğu bu yeniliği, yıllardır var olan kademeli pencereler işlevinin modern bir eşdeğeri olarak yorumlamak mümkün. Yenilenmiş ek denetimler ile kullanıcılar, pencereleri hızlıca yan yana getirebilecekler. Ayrıca, pencerelerin masaüstünde bölümler halinde düzenlenmesi de artık daha kolay.

 

Kullanıcıya özel işletim sistemi

Yazılım devi, Windows 11’in kurulum aşamasında artık kullanıcıların bilgisayarlarını kullanma tarzına özel olarak yapılandırmasına izin veriyor.

 

Oyun bilgisayarı için için Gaming seçeneği, içerik üreticiler için Creativity seçeneği, aile bilgisayarı için Family seçeneği gibi yapılandırma seçenekleri bulunuyor. Bunlara ek olarak okul, eğlence ve iş gibi ek seçenekler de var.

Yenilenmiş karanlık mod

Windows 11’in karanlık modu, OLED tabanlı ekranlar da göz önünde bulundurularak daha siyah olacak şekilde yeniden tasarlanmış.

Yenilenmiş Microsoft Store

Windows 11 ile birlikte, sorunları bir türlü bitmeyen Microsoft Store nihayet yenileniyor. Tasarımı ve altyapısı tamamen yenilenen Microsoft mağazası, artık hız odaklı.

Otomatik yapay HDR modu

Windows 11, HDR destekli olmayan oyunlara özel olarak bir HDR profili uygulayarak, yapay HDR görüntüler üretecek. Bu sayede oyunlar artık çok daha net gözükecek.

Direct Storage desteği geldi

Microsoft, yeni Windows ile birlikte Direct Storage özelliğini de getiriyor. Bu teknoloji sayesinde oyunun verileri sistem belleği yerine ekran kartı belleğine aktarılacak. Böylece oyun performansı gözle görülür bir şekilde artacak.

Android uygulama desteği

 

Yazılım devi, Android uygulama ve oyunlarının Windows 11 ile kullanılabileceğini açıkladı. Henüz donanımsal bir gereksinim belirtmeyen şirket, TikTok çalıştırdığı bir deneme yayınladı.

Windows 11 ücretsiz olacak

Microsoft, Windows 10’da olduğu gibi lisans sahibi kullanıcılarına yeni işletim sistemini ücretsiz olarak sunacak. Windows 10 lisansına sahip olan kullanıcılar, mevcut lisanslarının sürümlerine karşılık gelen sürümlere ücretsiz yükseltme yapabilecek.

Windows 11 sürümleri

Microsoft, Windows 11 için 6 farklı versiyon duyurdu. Her kullanım amacına özel olarak yapılandırılan bu sürümler ile birlikte kullanıcılara farklı uygulamalar ve yazılımsal destekler sunuluyor. Söz konusu Windows 11 sürümleri şu şekilde;

 1. Windows 11 Home: Kişisel cihazlar için en ideal sürüm.
 2. Windows 11 Pro: Küçük işletmeler ve yaratıcılar için özel olarak tasarlanan sürüm.
 3. Windows 11 Education: Öğrenciler, öğretmenler ve eğitim çalışanları için geliştirilmiş sürüm.
 4. Windows 11 Enterprise: Orta ve yüksek ölçekli şirketler için oluşturulmuş sürüm.
 5. Windows 11 Mobile: Tabletler ve akıllı telefonlar için özel olarak hazırlanan sürüm.
 6. Windows 11 Mobile Enterprise: Nesnelerin interneti odaklı tasarlanan sürüm.

Windows 11 sistem gereksinimleri

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
RAM: 4 gigabayt (GB)
Depolama: 64 GB veya daha büyük depolama cihazı
Sistem üretici yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme özellikli
TPM: Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0
Grafik kartı: WDDM 2.0 sürücüsüyle DirectX 12 veya üzeri ile uyumlu
Ekran: Diyagonal olarak 9 inçten daha büyük olan yüksek çözünürlüklü (720p) ekran, renk kanalı başına 8 bit
İnternet bağlantısı ve Microsoft hesapları: Windows 11 Home sürümünde, ilk kullanımda cihaz kurulumunu tamamlamak için internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı gerekir.

 

Windows 11 Home’da bir cihazı S modundan çıkarmak için de internet bağlantısı gerekir.

Tüm Windows 11 sürümlerinde güncelleştirmeleri yapmak ve bazı özellikleri indirip bunlardan yararlanmak için internet bağlantısı gerekir.

 

Windows 11 özelliklerine özgü gereksinimler

Windows 11 işletim sisteminin bazı özellikleri, yukarıdaki minimum gereksinimler kısmında belirtilenlerden yüksek gereksinimlere sahiptir. Aşağıda önemli özelliklerin gereksinimleri hakkında ek bilgiler verilmiştir:

 • 5G desteği için 5G özellikli bir modem gerekir.
 • Otomatik HDR için bir HDR monitör gerekir.
 • Bit Locker to Go için bir USB flash sürücü gerekir (Windows Pro ve üstü sürümlerde kullanılabilir).
 • Client Hyper-V için ikinci düzey adres çevirisi (SLAT) özelliklerine sahip bir işlemci gerekir (Windows Pro ve üstü sürümlerde kullanılabilir).
 • Cortana için bir mikrofon ve hoparlör gerekir. Bu hizmet Windows 11 işletim sistemiyle birlikte Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Meksika, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılabilir.
 • DirectStorage için oyunları depolamak ve çalıştırmak üzere “Standart NVM Express Denetleyicisi” sürücüsünü kullanan 1 TB veya üstü NVMe SSD ve DirectX 12 Ultimate GPU gerekir.
 • DirectX 12 Ultimate desteklenen oyunlarla ve grafik yongalarıyla kullanılabilir.
 • İletişim durumu için insanların cihazdan uzaklığını veya cihazla etkileşim kurma niyetini algılayabilen bir algılayıcı gerekir.
 • Akıllı Görüntülü Konferans için video kamera, mikrofon ve hoparlör (ses çıkışı) gerekir.
 • Birden Çok Sesli Yardımcı (MVA) için mikrofon ve hoparlör gerekir.
 • Yerleştirme ile üç sütunlu düzenler için en az 1920 etkin piksel genişliğinde bir ekran gerekir.
 • Görev Çubuğundan Sesi Kapat/Sesi Aç için video kamera, mikrofon ve hoparlör (ses çıkışı) gerekir. Uygulama, sistem genelinde ses kapatmayı/açmayı etkinleştiren özellikle uyumlu olmalıdır.
 • Uzamsal Ses için destekleyen donanım ve yazılım gerekir.
 • Teams için kamera, mikrofon ve hoparlör (ses çıkışı) gerekir.
 • Dokunmatik için çok noktalı dokunmayı destekleyen bir ekran veya monitör gerekir.
 • İki Öğeli Kimlik Doğrulama için PIN, biyometrik (parmak izi okuyucusu veya aydınlatmalı kızılötesi kamera) ya da Wi-Fi veya Bluetooth özelliğine sahip bir telefon kullanılması gerekir.
 • Sesle Yazma için mikrofonlu bir bilgisayar gerekir.
 • Sesle Uyandırma için Modern Bekleme Durumu güç modeli ve mikrofon gerekir.
 • Wi-Fi 6E için yeni WLAN IHV donanımı ve sürücüsü ile Wi-Fi 6E özellikli bir AP/yönlendirici gerekir.
 • Windows Hello işlevinde yakın kızılötesi (IR) görüntüleme için yapılandırılmış bir kamera veya biyometrik kimlik doğrulaması için parmak izi okuyucusu gerekir. Biyometrik algılayıcısı olmayan cihazlarda PIN veya taşınabilir bir Microsoft uyumlu güvenlik anahtarı ile Windows Hello kullanılabilir.
 • Windows Yansıtma için Windows Ekran Sürücüsü Modeli (WDDM) 2.0’ı destekleyen bir görüntü bağdaştırıcısı ve Wi-Fi Direct’i destekleyen bir Wi-Fi bağdaştırıcısı gerekir.
 • Xbox (uygulama) için bir Xbox Live hesabı (tüm bölgelerde kullanılamamaktadır) gerekir.

WINDOWS 11 TANITILDI
Paylaş: